Fox Suru

A Fox Suru egy csereüzlet részeként került hozzám. Amúgy biztosan kihagytam volna, mert bár a késben megvan minden, amit Jesper Voxnaes munkáiban szeretek, sajnos azok a dolgok is, amelyeket nem. Viszont, ha már nálam volt, megpróbáltam felülkerekedni az előítéleteimen, és megnézni, hogy mire jutok vele. Ki tudja, hátha a Szent Grál – vagy legalábbis a tökéletes Vox bicska – váratlanul érkezik.
Műszaki adatok
Teljes hossz: 148mm
Pengehossz: 60mm
Penge anyaga: N690Co
Penge vastagsága: 4mm
Markolat hossza: 88mm
Markolat anyaga: Alumínium
Tömeg: 85g
Zárszerkezet: Frame Lock
Külcsín
Erről a késről első pillantásra lerí a tervező személye. Mondhatnám, hogy a szokásos Vox-dizájn, ami egyrészt dicséret, másrészt az ember mindig vár valamiféle megújulást, valami kis pluszt. Egyébként minek vennénk folyton újabb és újabb darabokat? Maga a forma a Fox Suru esetében is tökéletesen rendben van. Mintha fognánk néhány jól ismert modellt tőle, beletennénk őket egy mixerbe, és a végén kapnánk valamit, ami új is, meg nem is.
Szerencsére került némi egzotikus fűszer is a receptbe, ami a külcsínt illeti. Az átlyuggatott alu markolat a kopottas anodizációval, a fekete, kőmosott penge nagyon jól mutatnak együtt, mintha a dán tervező a manapság divatos női farmerekből merített volna ihletet. Használt, elnyűtt kinézete ugyan elsőre elriaszthatja az embert, de valljuk be, megesik, hogy utánafordulunk az utcán.
És, hogy tovább folytassam a megkezdett analógiát, ahogy a szakadt farmer, úgy a Fox Suru markolata is egyfajta kedvcsináló: a csukva is kapunk némi rálátást a pengére, de a lényeget azért rejtve hagyja előttünk.
Összességében nekem bejön a dizájn, ráadásul ez a kés is számos verzióban elérhető, noha egyes változatokért – amelyek pl. carbon markolattal készültek – mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk.
Belbecs
Az anyaghasználatot illetően rendben van a kés, bár ennél a verziónál semmi extrát nem kapunk. A markolat alumínium, a penge pedig Böhler N690Co. Ebben az árkategóriában azért elvárhatnánk ennél jobbat is, bár tény, hogy átlagos felhasználás esetén ezzel sem lesz problémánk.
Mechanikailag szerencsére jól teljesít a Fox Suru. Kis mérete ellenére a golyóscsapágyas tengely miatt a flipperes nyitás kitűnően működik. A penge nyitott állapotban nem kotyog, nem lötyög, csukva pedig szépen középre zár. Nekem a nyitófurattal történő nyitás kevésbé működött, valahogy nem állt kézre, de ez lehet, hogy csak kompatibilitási probléma a kezemmel. A frame lockot ellátták egy acél kihajlásgátló betéttel is, így csekély az esély, hogy kárt tudunk tenni benne.
A megmunkálás minősége kitűnő, bár szerencsére mostanság nem találkozom olyan zsebkésekkel, amelyekkel ezen a téren komoly probléma lenne. Az egyetlen, amit fel tudok róni, hogy a drótklip mozog kissé, és ez nyomot hagy a markolaton. Az amúgy is kopottas dizájn miatt ez megbocsátható, de azért érdemes tudni róla.

Fox Suru – Munka közben
Ennél a résznél nyugodtan átengedhetem a munkát a mesterséges intelligenciának. Nem lenne más dolga ugyanis, mint az eddig bemutatott kis méretű Vox-késekről elmondottakat lemásolni, egy kicsit átalakítani, egy-két szót lecserélni egy szinonímaszótár segítségével, és készen is lenne. Annyit azért megjegyzek, hogy – ahogy talán a képeken is látszik – hozzám már nem gyári, de jól működő éllel került a bicska.
A Fox Suru a szokásos tervezési filozófia mentén készült: kompakt méretű, ugyanakkor jól használható, masszív darab megalkotása volt a cél. És ez természetesen sikerült is: a már megszokott raktári szerepkörben ez a darab is remekül feltalálta magát.
Nézzük most inkább azt, hogy mi az, amivel kevésbé boldogult. Az első probléma a pengevastagsággal volt: azokban az esetekben, amikor vastagabb kartont daraboltam, éreztem ennek hátrányait. A másik az alu markolat csúszóssága volt. Ez munka közben nem jött elő, ellenben elővételkor és kinyitáskor igen. Hiába a lyukak a markolaton, nekem valahogy nem működött igazán a dolog, amikor ki volt száradva a kezem. Minden nyitásnál izgultam egy kicsit, hogy vajon elejtem-e a Surut, vagy nem. Ez a jelenség megszűnt, amikor egy gumírozott kesztyűt viseltem.
Amikor már nyitott állapotban, kézben van a kés, a problémák eltűnnek: maga a forma remekül gondoskodik a stabilitásról. Számomra kényelmesnek bizonyult a kés a legtöbb fogásnemben, csupán a drót klip okozott némi kellemetlenséget bizonyos esetekben.
És hogy konyhakésként megállja-e a helyét a Fox Suru? Fene tudja, a mesterséges intelligenciának ezzel a kérdéssel meggyűlik a baja, hiszem sohasem éhes. (Amúgy igen, a szokásos fenntartásokkal: rövid, vaskos penge, amivel ugyan meg lehet oldani egyet s mást, de nem ez lesz a kedvenc szakácskésem.)
Hordhatóság
A kés jól hordható a méretei és a csekély tömege miatt. A drót klip, amellyel ezeket a verziókat szerelik, jobb oldali, heggyel fent hordmódot tesz lehetővé deep carry módon. Sajnos a balkezesek itt nincsenek elkényeztetve, bár a frame lock miatt szintén hátrányból indulnak.
Legalitási gondjaink sem lesznek, a pengehossz bőven a megengedett 80mm alatt marad, ráadásul ez a típusú klip az egyik legdiszkrétebb a piacon lévők közül.

Összegzés
Ambivalens érzéseim vannak ezzel a késsel, talán ezért is nem maradt meg a kollekciómban. A cikk írásának pillanatában már útban van új gazdájához, akinek nálam sokkal jobban bejött: egy példányt eladott ugyan, de nem tudott nélküle élni.
A Fox Suru sok tekintetben remekül sikerült . Ugyanakkor, ahogy fentebb már utaltam rá, nem nyújt semmi igazán különlegeset, számomra legalábbis. Ennek az is lehet az oka, hogy – mint az utóbbi hetekben rájöttem – én ebben a kategóriában már birtokoltam egy kést, amitől sajnos megváltam, és eddig tudat alatt azt szerettem volna megtalálni minden hasonló darabban. Ez a kés a Spyderco Lil Native volt, ami lehet, hogy nem jobb nála, de más: és nekem az jön be jobban.
Persze, ahogy manapság sok bicska esetében, nehéz “a” Fox Sururól beszélni, mert a modell számos változatban elérhető. Nyilván a prémium anyagokért többet kell fizetnünk, de ki tudja, talán épp valamelyik drágább darab lesz valakinek az igazi.
Mi lesz végül a kedvenc Vox dizájnom? Oszd meg velünk véleményedet a blog Facebook-oldalán!
Esetleg csatlakozz a Négyszögletű Pengeerdő Facebook csoporthoz, ahol ti csináljátok a tartalmat!
Beszerzés és alternatívák
A kés megvásárolható a Bladeshopban.
A különböző verzióit itt találjátok.
Olcsóbban: MKM Isonzo
Drágábban: Spyderco Lil Native
Egy kis magyarázat az alternatívákhoz: olyan késeket igyekszem választani, amelyek felhasználási területben, méretben és életérzésben hasonlítanak a bemutatott darabhoz. Ez néha kicsit túl szabad asszociációnak tűnhet, de hát a késezés nem egy egzakt tudomány.
Pro
- Könnyű, jól hordható
- Sokféle verzió elérhető
- Meglepően kényelmes
- Diszkrét
Kontra
- Az anyagfelhasználás lehetne jobb
- A markolat kissé csúszós
- Lehetne olcsóbb
%