WE Rectifier

A WE Rectifier egy – szerintem – méltatlanul radar alatt lévő bicska. Sokféle oka lehet ennek, az egyik biztosan az, hogy manapság a hobbinkban is hatalmas a zaj: jóformán naponta jelennek meg új modellek, vagy akár új márkák. Így pedig nehéz kitűnni. Ha valami kevés publicitást kap, lehet akár a világ legjobb kése, akkor sem valószínű, hogy elterjedté, népszerűvé válik. Én is sokáig húztam-halasztottam ezt az írást, magam sem tudom, hogy miért. Szívesebben írok népszerűbb darabokról, mert azt gondolom, hogy ezek érdekelnek titeket is. Ugyanakkor talán nem árt, ha néha visszanézünk egy kicsit, hátha nem csak a legfrissebb kés a jó kés.
Műszaki adatok
Teljes hossz: 175mm
Pengehossz: 75mm
Penge anyaga: S35Vn
Penge vastagsága: 2,5mm
Markolat hossza: 100mm
Markolat vastagsága: 11mm
Markolat anyaga: G10 + titán
Tömeg: 78g
Zárszerkezet: Frame Lock
Külcsín
Kettős érzéseim vannak a WE Rectifier megjelenésével kapcsolatban. A forma tetszik: ahogy sok más zsebkésnél, itt is valamiféle organikus hatást érzek. A pengeformát meg sem próbálom leírni, a talán módosított drop point kialakítás a hamis fokéllel és a könnycsepp alakú nyitófurattal valamiféle ragadozóra emlékeztet. Kicsit hagyományosabbak a markolat vonalai, de szerintem ez is jól sikerült.
És hogy mi a kettős érzések oka? Nos, ez a kés is, számos társához hasonlóan a front felől G10, a zár felőli oldalon titán megoldással készült. Ezzel alapvetően nincs baj, de én még mindig egy picit disszonánsnak érzem. A minőségi titán – főképp ebben az igazán szép kivitelben – megérdemelne valami igényesebb párt is maga mellé. Minden mást csak dicsérni tudok, már ami a vizualitást illeti: mind a kékített csavarok, mind a WE logós tengely remekül sikerültek. Hab a tortán, hogy a kőmosott pengét sem csúfítják feliratok, a flipper közelében elhelyezett parányi anyagjelölés bőven belefér.
A kés számomra legszebb része azonban a zár felőli oldal, ahogy fentebb pedzegettem már. A kőmosott felületű titán remekül néz ki, a klip pedig külön megér egy misét. Bár tudjátok rólam, hogy a deep carry megoldások híve vagyok, megjelenés szempontjából nem lehet okunk a panaszra.
Anomália – A megcsúnyuló G10
Miután ennyit méltattam a kés esztétikáját, mindenképp fel szeretném hívni a figyelmeteket egy érdekes jelenségre, ami az én példányommal történt. Annak ellenére, hogy főleg a polcon áll, egyszer csak a G10 panel fehéres elszíneződésére lettem figyelmes. Utánanéztem a neten, és más késeknél, másokkal is előfordult ez, bár nagyon ritkán. Én végül paraffinolajos kezeléssel állítottam vissza a szép, fekete színét, de egy év múlva újra előjött a probléma. Az újabb olajozás ismét segített, azóta minden rendben a színével is, bízom benne, hogy ez már tartósan így is marad.
Belbecs
Az anyaghasználatot már pedzegettem az imént, így erre nem szeretnék túl sok szót pazarolni. A G10 felhasználói szempontból jó anyag, ahogy a titán és a penge S35VN acélja is.
A továbbiakat is elintézhetném azzal, hogy a szokásos WE minőség, és akinek volt már a kezében a gyártó valamelyik terméke, tudná, miről beszélek. Az összeszerelés minősége hibátlan, így aztán a kés mechanikája is kiváló. A nyitás nekem elsőre egy picit ugyan szokatlan volt, én a pengéhez egy kicsit közelebb keresem a flippert. Miután megszoktam, már nem volt vele problémám, sőt, a WE Rectifier az egyik legfinomabban és legszebben nyíló késem.
Egyebekben sem érheti szó a ház elejét. A zár stabilan tart, kotyogást vagy lötyögést nem tapasztaltam, csukott állapotban pedig szépen, középre zár a penge.

WE Rectifier – Munka közben
Kezdjük a szokásos kérdéssel: mire gondolhatott a költő, amikor megtervezte ezt a kést? Az én értelmezésem szerint egy elegánsabb edc folderre, ami relatív kicsi, könnyű, ám a vékony, holkeres leélezésű pengének köszönhetően kiváló metszőképességgel bír. Ezeknek a kritériumoknak teljes egészében megfelel a WE Rectifier, de azért én megnéztem, hogy ha befogom egy kis munkára, miképpen boldogul vele.
Összefoglalva: nagyon jól. Kis mérete és inkább műszer-, mint szerszámszerű érzete ellenére a számomra leggyakoribb feladatokban mind remekelt. Kartondarabolás, dobozbontás, pántolószalagvágás? A WE Rectifer megoldja önnek! A metszőképessége tényleg szenzációs, akár felületi, akár olyan vágásokról van szó, ahol a teljes penge átmegy a vágandó anyagon.
A farigcsálás számomra elsősorban az ergonómiát tesztelendő feladat, amikor egy bemutatón dolgozom. Ezen a téren sem ért csalódás, a nem túl méretes markolat meglepően kényelmesnek bizonyult számomra. A G10 enyhe textúrája, illetve maga a forma biztos fogást ad. Egyedül a fokél kialakítása okozott némi diszkomfortot, amikor keményebb munkánál ujjal ott támasztottam meg a pengét, de a lekerekítése miatt ez is kevésbé volt vészes, mint számítottam rá.
Magam sem tudom, miért alakult ez így, de leginkább azoknál a késeknél érzek kényszert arra, hogy valami furcsaságot csináljak velük, amelyeknél nem kéne. Így itt is szeleteltem pár karikát egy VGA-kábelből. Ne próbáljátok ki otthon, de működik a dolog: ezzel a relatív sérülékeny pengével is lehet kicsit keményebben dolgozni, ha elég óvatosak vagyunk.
Aki feltétlenül szükségét érzi, hogy karikázzon valamit, az tegye inkább egy kolbásszal, mindenki jobban jár. A VGA kábel se nem finom, se nem egészséges. Ez a bicska is elboldogul a konyhában, a vékony penge miatt meglehetősen jól. A probléma itt is a pengehosszból adódhat, de kisebb feladatoknál nyugodtan számíthatunk rá.
Hordhatóság
A WE Rectifier heggyel fent, kizárólag jobb oldalon hordható. És bár esztétikailag hibátlan ez a klip, én a magam részéről itt is előnyben részesítenék egy mélyebben ülő megoldást, szerintem az ilyen elegáns, edc jellegű daraboknál a diszkréció mindig előny. Egyéb szempontokból jól hordható a kés, kicsi mérete és könnyűsége miatt a legtöbb nadrággal kompatibilis lesz. Ráadásul a pengehossz is a bűvös 80mm alatt marad, így akár közterületen is viselhetjük.

Összegzés
Azzal kezdtem, hogy méltatlanul radar alatt van ez a kés. Nem tudom, mi ennek az oka: talán tényleg kevesen foglalkoznak vele, netán a kissé borsos árcédula riaszt el sokakat a vásárlástól. Úgy emlékszem, hogy amikor én vásároltam – másodkézből – ezt a darabot, a WE Rectifier az olcsóbb szegmensébe tartozott a gyártó kínálatának, valahol a Banter mostani pozícióját töltötte be. A cikk írásának pillanatában azonban bőven hatvanezer forint felett kell fizetnünk, ha be akarunk szerezni egy példányt.
Hogy megéri-e? Ez mindig egyéni nézőpont kérdése. Sok amerikai gyártó gyengébb műszaki paraméterekkel kínál hasonló áron zsebkéseket, szóval a válaszom egyrészt igen. Másrészt viszont ez tényleg nem kevés pénz, és a mai erős mezőnyben számos alternatívát találunk.
Ami engem illet, nekem az egyik kedvenc, bár mellőzött késemmé vált. Időnként elgondolkodom rajta, hogy pénzzé teszem, elvégre ritkán hordom, aztán amikor zsebre teszem, és egy-két napig használom, ez a késztetés mindig elmúlik. És bár soha nem mondom, hogy soha, azt gondolom, hogy egy ideig ez nem is fog változni.
Szerintetek mennyi idő múlva kerül meghirdetésre ez a bicska? Osszátok meg velünk a blog Facebook-oldalán!
Alternatívák
Olcsóbban: Civivi Elementum
Hasonló áron: Viper Katla
Drágábban: ZT 0450CF
Egy kis magyarázat az alternatívákhoz: olyan késeket igyekszem választani, amelyek felhasználási területben, méretben és életérzésben hasonlítanak a bemutatott darabhoz. Ez néha kicsit túl szabad asszociációnak tűnhet, de hát a késezés nem egy egzakt tudomány.
Pro
- Remek dizájn
- Kiváló minőség
- Legális méret
Kontra
- A g10 + titán párosítás
- Elszíneződő markolat
%