QSP Penguin

A QSP Penguin elsősorban az árával hívta fel magára a figyelmemet: nagyjából tízezer forintért micarta markolatot és D2 pengét kínál a kínai gyártó. Így aztán hamar beszereztem magamnak egy tesztpéldányt, és legalább a számomra eddig ismeretlen márkával is szerezhettem személyes tapasztalatot. Talán meg sem lepődtök, hogy a késnek azóta már új gazdája van. Hogy miért? Az a cikkből talán kiderül!
Műszaki adatok
Teljes hossz: 181mm
Pengehossz: 79mm
Penge anyaga: D2
Penge vastagsága: 3mm
Markolat hossza: 102mm
Markolat vastagsága: 13mm
Markolat anyaga: Micarta
Tömeg: 90g
Zárszerkezet: Liner lock
Külcsín
Nyilván hozzám hasonlóan ti is elsősorban logikai alapon vesztek kést. A technikai és egyéb paraméterek figyelembe vételét, az ár/érték arány gondos mérlegelését, a kollekcióban betöltött szerep megtervezését követheti csak a vásárlás. De mindez mit sem ér, ha az adott darab nem tetszik.
A QSP Penguin már a sokadik olyan bicska, ami első pillantásra nem mutat semmi újdonságot. Kissé szögletes formavilág, birkaláb formájú penge szatén finissel, pofás, zsákvászon micarta markolatpanelek. A maga egyszerűségében tetszetős: felesleges sallangok nélkül áll össze masszív, munkára termett késsé. Nekem kifejezetten tetszik ez a letisztultság, főképp, hogy nem egy vitrinbe zárandó műalkotásról van szó.
Egyedüli problémám a QSP logójával van, nekem a lángoló tetejű betűk valahogy nem állnak össze. Szerencsére a mérete nem tolakodó, így ezt az apróságot könnyen megbocsáthatjuk a késnek.
Belbecs
Kezdjük az anyaghasználattal! A D2 acél meglehetősen népszerű a késes közösségben, mert noha a korróziót kevésbé tűri, az éltartása meglehetősen jó. A micarta markolat nekem személyes kedvencemmé kezd válni, noha rengeteg válfaja létezik, így nem is lehet egységesen beszélni róla. A QSP Penguin esetében zsákvászon az alapunk, ami kitűnően hoz egy kissé régies, retró életérzést.
Számomra a legnagyobb meglepetést a működése okozta. Noha csapágyak helyett réz alátétekkel szerelték, a penge nyitása és zárása rendkívül finom. Ebben nyilván szerepet játszik a kissé puha detent is – ami alapból nem zavaró, de nagyobb ütődéstől ki tud nyílni a penge -, összességében azonban lényegesen drágább késekkel van egy kategóriában a mechanika. A liner lock jól működik, a penge nyitott állapotban stabil, csukva pedig szépen középre zár.
A megmunkálás is rendben van, egyedül a zsinórfurat belsejénél fedeztem fel némi slendriánságot, ott ugyanis mintha szőrös lenne egy kissé a micarta.

QSP Penguin – Munka közben
A kést a paraméterei ideális melós késsé teszik számomra. A D2 anyag a korrekt éltartásával, a sheepsfoot pengeforma, a markolat mérete mind-mind alkalmas raktári segítővé teszik. Így aztán – remélem, nem unjátok még – elhoztam magammal melóba néhányszor, hogy megnézzem, mit tud.
És akkor jöjjön az unalmas rész: a QSP Penguin minden, általam gyakran művelt feladatnál jól dolgozott. Kitűnően lehet vele kartont szeletelni, pántolószalagot és sztreccsfóliát vágni. A birkaláb formájú penge különösen ideális akkor, amikor a kés hegyét szeretnénk finomabb munkákra fogni. Kartonbontásnál, precízebb vágásoknál remek ez a forma.
Jól teljesített a kés akkor is, amikor az ergonómiát tesztelendő farigcsáltam egy kicsit vele. A semleges markolat számomra kényelmesnek bizonyult, és a deep carry klip sem okozott kényelmetlenséget egyik fogásnemben sem. A fogás stabilitása is rendben van. A pengeháton és a lineren elhelyezett recézés, na meg a micarta finom textúrája miatt a kés jól tapad a kézben. Érdekes, hogy a markolatanyag nedvesen sem csúszik, sőt, inkább tapadóssá válik egy kissé.
Az ételfeldolgozásnál is csak ismételni tudom magam. Jobb híján, kisebb feladatokra befoghatjuk a kést, de a 79mm-es pengehossz nyilván korlátozza a lehetőségeinket.
Jól muzsikál a D2 acél is. Az éltartása hozza az elvárt szintet, és én a tesztidőszak alatt korróziót sem tapasztaltam. Az élezése már okozhat némi fejtörést, egy e téren tapasztaltabb éltárs – a kés új tulajdonosa – szerint kell hozzá némi türelem.
Hordhatóság
A QSP Penguint ezen a téren is meg kell dicsérnem. A két oldalra, tip up állásba szerelhető deep carry klip gondoskodik a diszkrécióról, az épp 80mm alá eső pengehossz pedig a legalitásról. A 90g-os tömege miatt kényelmesen hordhatjuk akár vékonyabb anyagú nadrágokban is.
Ahogy fentebb már említettem, a markolat textúrája kellően finom ahhoz, hogy szövetbarát legyen, ugyanakkor zsebben is biztosít némi tapadást a biztonságosság jegyében.

Összegzés
A QSP Penguin egy nagyszerű kés, ár/érték arányban pedig kiemelkedő (tizenkétezer forint körül kapható a Bladeshopban, ha épp van készleten). Apróságokba természetesen bele lehet kötni, de ha az ember figyelembe veszi az árcédulát, könnyen szemet huny ezek fölött. Mást természetesen lehet választani ebben a kategóriában is, de sokkal jobbat szerintem nem. Csupán kínai bicskák jutnak csak eszembe, amelyek hasonló áron kínálnak hasonló minőséget, sajnos a nyugati márkák egyre kevésbé versenyképesek ebben a szegmensben.
És hogy miért került ki a gyűjteményemből viszonylag hamar? Ez akár egy külön posztot is megérne, de igazán logikus magyarázata csak egy van: mindig kellenek az új kések, és az olyan darabok maradnak meg tartósan, amik valami – akár érzelmi – pluszt adnak számomra. Sajnos a Penguinnél ez elmaradt, habár eléggé megkedveltem a tesztidőszak alatt. Ahogy számos remek darab új gazdát talált a bemutatása óta, A QSP Penguinnek is mennie kellett. (Két példa a közelmúltból a Böker Lancer és a Cold Steel Air Lite. Mindkettő remek a maga nemében, mindkettő megérdemelte volna, hogy sokáig maradjon.)
Ennyi pénzt azonban kétségtelenül megér ez a zsebkés, így, ha lehetőségetek van rá, szerintem érdemes kipróbálni. Hátha nálatok jobb helyen lesz.
Nektek mi a véleményetek az egyre igényesebbé váló kínai késekről? Osszátok meg velünk gondolataitokat a blog Facebook-oldalán!
Pro
- Rendkívül kedvező ár
- Legális méret
- Remek működés
- Micarta markolat
Kontra
- Igazából nincs
%