Spyderco Para 3 Lightweight

A Spyderco Para 3 Lightweight egy viszonylag friss darab az amerikai gyártó kínálatában, mégis hamar nagy népszerűségre tett szert. Ez nem is csoda: egy amúgy is ikonikus kés kompaktabb verziójának könnyített variánsáról van szó, ami egyebekben is előrelépés a hagyományos, G10 markolattal ellátott elődhöz képest. Ha valaki emlékszik még a véleményemre azzal a zsebkéssel kapcsolatban, tudhatja, hogy leginkább az elhibázott klip miatt okozott nekem csalódást. Nos, itt a hordhatósággal nem lesz problémánk. Hogy más téren érheti-e szó a ház elejét, hamarosan kiderül!
Műszaki adatok
Teljes hossz: 184mm
Pengehossz: 74mm
Vágóél hossza: 67mm
Penge anyaga: CTS BD1N
Penge vastagsága: 3,7mm
Markolat hossza: 109mm
Markolat vastagsága: 12mm
Markolat anyaga: FRN
Tömeg: 65g
Zárszerkezet: Compression Lock
Mi változott kívül?
Mivel a Para 3 és a Para 3 Lightweight megjelenésében rendkívül hasonlítanak egymásra, inkább csak a különbségekre szeretnék kitérni, amelyeket a markolat és a klip táján kell keresnünk. Azt mondanom sem kell, hogy a legfőbb változás, amitől a Lightweight verzió könnyűvé vált, az a G10 helyett az FRN markolatanyag. Ha ismerősek számunkra a Spyderco kések, akkor nagyjából tudjuk, hogy mire számíthatunk ettől az anyagtól: egy kissé talán olcsóbb megjelenést, de lényeges csökkenést a súlyban, és kitűnő használhatóságot kapunk.
Mivel éveken át hordtam EDC-re egy Native III-at, ahol az FRN-nek még volt egy kissé kopogós, gagyi érzete, sokáig a G10-et magasabb kategóriájú anyagnak tartottam. Az utóbbi időben azonban azt gondolom, hogy az FRN-nek is bőven megvannak a maga előnyei, és szerencsére már az olcsó érzet is a múlté. (Ez nyilván ízlés kérdése is, egy jó G10 még mindig tetszetősebb számomra, de már nem érzem kategóriákkal jobbnak.)
A Para 3 Lightweight markolata tehát funkcionálisan kiválóan teljesít. Az élek jobban lekerekítettek, és bár maradt a lapos profil, ezek miatt egy ergonomikusabb, jobban kézbe illő formát kapunk.
A másik lényeges változtatás, ami miatt úgy döntöttem, hogy adok még egy esélyt a kistesónak, az a drótklip. Ez egyrészt kevésbé feltűnő, mint a hagyományos Spyderco acél klip, másrészt, mivel a nyitófuratot kissé máshová helyezték, deep carry hordmódra is lehetőséget ad.
Mi változott belül?
A markolatanyag lecserélése mellett még dolog miatt könnyű a Spyderco Para 3 Lightweight, mégpedig azért, mert a műanyag alatt nincsenek acél linerek, csupán annyi, ami a compression lockhoz feltétlenül szükséges. Ezen kívül a kés csupán az egyik oldalon kapott foszforbronz alátétet, a másikon a penge a műanyagra fekszik fel.
Talán ez az oka annak, hogy a működése kevésbé zökkenőmentes, mint a nagytestvérnek. Az én példányomnál sajnos választani kell a freedrop (a penge a saját súlyánál fogva becsukódik a zár oldásakor) és az oldalirányú pengemozgás között. Nem tragikus a helyzet, de egy compression lock esetében nem ehhez vagyunk szokva.
Akit érdekelnek a részletek, és beszél angolul, ajánlom Eric Glesser videóját, ahol szétszed egy ilyen kést, és közben elmagyarázza az alkalmazott műszaki megoldásokat is.
Kevésbé látványos, de fontos a pengeanyag változása is. A megszokott CPM S30V helyett itt egy CTS BD1N nevű acélt kapunk, amely meglehetősen jó hírnévnek örvend a késkedvelők körében.
Spyderco Para 3 Lightweight – Munka közben
Mivel a pengeforma gyakorlatilag megegyezik a G10 markolatos verzióéval, nagyjából tudtam, mire számíthatok a késtől. A várakozásaim beváltak, a munkahelyi teszteken kitűnően teljesített a kés. Pozitív előrelépés továbbá, hogy az FRN markolat számomra kényelmesebb volt, mint a G10, a jobb lekerekítésnek köszönhetően, és a kétirányú textúra is jól működik.
Kisebb meglepetés ért ugyanakkor, amikor egy rövid kirándulás pihenője alatt kihegyeztem egy, a földön talált, meglehetősen kemény faágat. A művelet után az élszalagon enyhe sérüléseket tapasztaltam. A teljes képhez hozzátartozik, hogy a kés nem új állapotban került hozzám, és az előző tulajdonosa – egy sharpening choil kialaktása mellett – új élszalagot is adott a késnek.
Szerencsére egy Spyderco Sharpmaker segítségével másodpercek alatt sikerült kiküszöbölnöm a csorbát, így képet kaptam az acél élezhetőségéről is. Kis gyakorlattal könnyen újjávarázsolhatjuk az élszalagot szükség esetén.
Hordhatóság
Ahogy sejthettétek, a Spyderco Para 3 Lightweigth hordhatósága volt számomra az a tényező, ami miatt a G10-es verzió elé helyezem. A 65 grammos tömeg és a mélyen ülő drótklip miatt akár nyáron, rövidnadrágban is könnyű és diszkrét viselet, a legális pengehossz miatt pedig elméletileg a törvény éber őreivel sem kerülhetünk konfliktusba miatta.
A könnyű elrakást és elővételt segítik a kétoldalt elhelyezett Spyderco emblémák, amelyekkel a klip és a markolat érintkezésénél egy simább felületet kapunk.
A klip egyébként jobb és bal oldalon, heggyel fent hordható állásba szerelhető, habár a zárszerkezet miatt elsősorban jobbkezesek számára lehet ideális választás.


Összegzés
A Spyderco Para 3 Lightweight számomra “A” Para 3. Noha egyes G10-es változatok még mindig megdobogtatják a szívemet, az alapverziók közül én mindenképpen ezt választanám. Számomra kényelmesebb, jobban viselhető, a kevésbé zökkenőmentes működésért pedig kárpótolhat minket egy lényegesen alacsonyabb árcédula is.
Ti milyen könnyű zsebkést ajánlanátok a közeledő rövidnadrágos időszakra? A Para 3 Lightweigthet? Az én kedvenc könnyűsúlyú versenyzőmet, a Benchmade Bugoutot? Netán valami mást?
Vélemenyeitek, észrevételeitek továbbra is jöhetnek! Ha van, oszd meg velünk itt, vagy a blog Facebook-oldalán! Ha érdekelnek a késes fotóim, akkor pedig ajánlom az Instagram-oldalamat is!
Pro
- Könnyű, jól viselhető
- Kényelmes
- Legális méret
- Diszkrét hordmód
Kontra
- Működésbeli nehézségek
- A vágóél kicsi lehet egyes feladatoknál
%